20 Kasım 2017 Pazartesi

Genç kızlara öğütler

Aman kızım sıkı kapat bacaklarını… Yanlış anlarlar, aranıyor derler. “Ayşe Hanım’ın kızından karı olmaz daha oturmasını kalkmasını bilmiyor” dedirtme el aleme. Çünkü canım kızım rahat rahat oturmak bile erkeklere mahsustur. Kız kısmısın sen kapa bacaklarını eğ gövdeni. Eğ ki “Ayşe Hanım’ın kızı da memelerini gösteriyor” demesinler. Bırak kimseden çekinmeden yürüme işini de ağabeyin yapsın. Yolda yürürken kaldırma başını yere bak. “Ayşe Hanım’ın kızında da çekinme yok, erkeklerin gözüne gözüne bakıyor” demesinler. Baban duyarsa biz ne yaparız?

Aman kızım yalvarırım çok konuşma… Kız kısmı susar, büyüğe cevap mı verilirmiş? Varsın babaannen seni el alemin içinde rezil etsin, varsın ağabeyin seni dövsün, varsın babandan her gün küfür yiyesin. Bırak aşağılasınlar seni, bırak evin hizmetçi kölesi gibi çalıştırsınlar. Sen terbiyeli ol canım kızım. Yoldan geçerken laf atan erkeğe cevap mı verilirmiş? Ağabeyini katil mi edeceksin?

Aman kızım çıkar o suratındaki boyaları… Sadece kendini satan kadınlar boyar suratını, onlara mı özendin? Parfüm de sıkma, yanından geçen erkeği kokundan etkileyip günaha mı sokmak niyetin? Bırak etek de giymeyiver, o pantolonun da dar olmasın. Her yerini belli edeceksen niye giyiniyorsun? Kız dediğin kendini saklar, Allah bile ne demiş “İlk bakıştan erkek sorumlu değildir!”

Aman kızım okuyup da ne yapacaksın? Pilavın tane tane dökülmedikten sonra, evin tozdan geçilmedikten sonra, ütülediğin gömlek kağıt gibi olmadıktan sonra ne yapayım ben öyle diplomayı? Diploma için evlenileni duydun mu hiç? Baban para kazanıyor sen evin kızısın. İleride de kocan kazanır, evinin kadını olursun. Ekonomik özgürlük de neymiş aman ya Rabbi kimden öğreniyorsun yavrum sen böyle gavur işlerini!?

Aman kızım erkek eli değmesin eline… Kullanılmış derler, ikinci el derler. Ortalık malı derler, sevmiş, sevilmiş demezler. Kocana sakla kendini, bembeyaz gelinliğinle, beline sarılmış kırmızı kurdelenin hakkını ver canım kızım. Ha ağabeyin tüm kızlara deneme tahtası muamelesinde bulunabilir orası ayrı erkek o. Sen ise baba evinde bir gün olsun saçın okşanmadan, bir çocuk kahkahası atamadan, kocanın evine git. Aşk da neymiş, bizim zamanımızda aşk mı varmış? Kimseyle konuşmana, kimseyi tanımana gerek yok. Ailen senin için en doğru kişiyi tanır yeter ki sahipsiz kalma, ortalığa düşme canım kızım.

Aman kızım sen artık çocukların için yaşa… Bütün umudun artık onlar, sen onlar için ve de onlarla varsın. Giymeyip giydirecek, yemeyip yedireceksin. İsteyip istemediğini sormadan kocan sana beş tane çocuk vermiş olabilir ama sen anasın artık ana! Kutsalsın sen!   Gezmeyi unut, kendine vakit ayırmak da neymiş? Artık senin tüm hayatın onlar! Onlar için yaşa!

Aman kızım kocan o senin döver de sever de… Kötü bir gün geçirmiştir, işleri yolunda gitmiyordur, patronuyla bozuşmuştur, yolda trafik vardır… Sinirli anına denk gelmişsindir yoksa yemek çok sıcak diye kaburga kemikleri kırıp, gözlerini morartacak kadar döver mi kocan seni? Çocuklarının babası, evinin direği geminin küreğidir o. Hanım ol, görmezden gel, alttan al, sesini çıkarma. Dul kalırsan maazallah nasıl korunursun itten uğursuzdan…

Aman kızım erkektir aldatır yuvanı yıkma… Bir yuva kolay mı kuruluyor, geçici hevesler için yıkma yuvanı.  Seni aldattığı kadınlardan yeni bir ülke kuruluyor olabilir ama sen onun çocuklarının anasısın. Seni bir gün alıp bırak yemeğe götürmeyi, bir çift güzel söz etmemiş olabilir ama senin yerin ayrıdır onda. Kocanı bırakacaksın da ne olacak? Fazla gurur göte vurur, kır dizini otur evinde. Kocanı kurda kuşa yem etme.


Ve benim değerli kızım,

Öğrenmeni en çok istediğim şey ise bunlardan bir tanesini bile sana dayatmaya kalkışanların suratına tükürmendir. 

4 yorum:

 1. Eskisi kadar sert değil diye düşünüyorum bu dayatmalar.Umarım kadınların biray olmasının önü daha da çok açılır.Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toplumun belirli kesiminde bu dayatmalar sürüyor ama kız çocuklarımız okudukça, kadın hareketleri güçlendikçe bu dayatmalar tamamen ortadan kalkacaktır. Sevgiyle kalın! :)

   Sil
 2. Açıkçası kızım yok ama olsaydı da kesinlikle kendi ayakları üstünde durabilmesi için bunların hiçbirini söylemezdim.

  YanıtlaSil
 3. Sonunu öyle güzel çarpmışsınız ki ekrana bakıp kahkaha attım. Ba yıl dım! takibe aldım sizi bana da beklerim

  YanıtlaSil

Ne düşünüyorsan..