26 Ağustos 2015 Çarşamba

Kısa ve öz

Basit bir hayat yaşamayın. Sıradan bir işte çalışıp, birisini vasat derece de sevip evlenmeyin. Bütün derdiniz çocuklarınız, iş yerindeki yeni eleman, bayram da ne yemek yapacağınız, çocuğunuzun okulu, servisi; evin, arabanın taksiti olmasın. Herkesin uğruna göz yaşı döktüğü o "huzur" işte onun ömrü iki günlüktür. Doğmak, okumak, evlenmek ve ölmek için yaşamayın. İnsan bunlar için yaşamaz, eninde sonunda on beşinde veya ellisinde başarılı olmak, en iyi olmak tutkusu ele geçirir insanı. İnsan bir tutku uğruna doğar, onun için yaşar. Bu böyle olmalıdır zaten.

Ya hep ya hiç demeyi öğrenmek için yaşar insan.Asla mükemmel bir aileye sahip olamayabilirsin, asla başarılarla dolu bir öğrencilik hayatın olamayabilir, mükemmel bir dış görünüme sahip olamayabilirsin ama neyi istiyorsan onu elde etmek için yaşarsın. Amaçsız hayat olur mu hiç? Olmasın zaten. Mesela hayat hep bayram olmasın, o zaman ne tadı kalır?

Yaptığın işin en mükemmeli sensen, akıllara ilk sen geliyorsan, kimseye minnet duymuyorsan.. Onca şanslı insanın arasından sıyrılıp en tepeye yerleştiysen ve bunun farkında olduğun halde duraklamadan devam edebiliyorsan.. Vazgeçmeden yenilik peşinde koşup hiç yorulmuyorsan
sen başarılısın.


Her gidişinin ardından bir iz bırakıyorsan,aradan yıllar geçse bile adın geçiyorsa, geriye dönüp baktığında yapmadığına pişman olduğun, söylemediğin için eksik hissettiğin bir şey yoksa ve ardında bırakacak kimse kalmadıysa sen özgürsün.


Birini çok sevip karşılık görmediysen, ardından söylenen onca şeyi duyup geçebiliyorsan, sana edilen hakaretin tek nedeninin karşıdakinin eksikliği olduğunu biliyorsan, yaşadığın bütün kötü olaylar için "iyi ki yaşadım, bunlar beni ben yaptı" diyebiliyorsan, başına gelecekler artık daha az korkutuyorsa sen güçlüsün.


Yüzüne binlerce kez "çirkin" denildiği halde her sabah hazırlanıyorsan, kendini asla salmıyorsan, kendine bakmayı bile seviyorsan, sen güzelsin.


En iyi olmak isteyip başarı için yaşıyorsan, başarılı erkeğin "arkasındaki" kadın değil, başarılı erkeğin "yanındaki" kadın olmaksa hedefin, hırstan korkmuyorsan aksine hırsı başucu kitabın yaptıysan, asla yılmıyorsan sen her şeyi başarabilirsin!


Vasat insanlar daima konuşur, asla yol göstermez, asla yardımcı olmaz. İçinde bulundukları sıradan hayatı size kopyalayıp yapıştırmak isterler.  Küçük hayatlar yaşayanlar büyük acıları bilmez, büyük başarıları anlamaz, mutlu olduğunu sandıkları o sıradan hayatın içinde kaybolup giderler. Arkalarından iki gün ağlanır ve yaptıkları hiçbir şey hatırlanmaz. Eğer şuan içinde bulunduğunuz o kabuğu kırıp çabalamazsanız sadece birinin gölgesinde yaşarsınız. Eğer gözyaşınızı kendiniz silmeyi öğrenmezseniz büyüyemezsiniz. Eğer iyilik yapmaya kendinizden başlamazsanız hiç kimseye faydanız dokunmaz. O yüzden bırakın artık yetinmeyi ve mutlu görünmeyi. Çünkü değilsiniz, eksiksiniz. Eksiğiz hepimiz.

8 yorum:

 1. Çok güzel yazmışsın ancak herşeyinde fazlası zarardır :) bunu da hatırlatmakta fayda var mesela çok hırslanırsan hırsın yüzünden belki bir şeyi kazanacaksın ancak bir çok şeyi de kaybetmiş olacaksın . Kısaca aşırı şeyler her zaman kötüdür

  YanıtlaSil
 2. eline yüreğinesağlık cnm. yaşam hiç kolay değil ama bunun üstesinden gelmek elimizde.
  google + takipe aldım sevgiyle kalasın ..

  YanıtlaSil
 3. Gayet başarılı bir yazı olmuş hada sık yazmanı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil

Ne düşünüyorsan..