28 Şubat 2014 Cuma

Ne istiyorsun benden?

Sevgilisi olmayan  ya da kısa süreli aşklar yaşayan arkadaşlarım düzenli, uzun süreli ilişki istiyor.
Uzun süreli ilişkiden çıkan arkadaşlarım bekarlığın Allah tarafından gönderilmiş en büyük nimetlerden biri olduğunu düşünüyor. Ortasını düşünene rastlayamadım henüz.
Aslında biraz düşününce bunun nedeni ortaya çıkıyor.


1) Kendimizi tanımamamız
2) İlişkide nasıl bir kişiliğe büründüğümüzü göremememiz
3) Nasıl davranacağımızı bilemememiz

Aslında bu liste uzar gider. Bunlar kızların da, erkeklerin de ortak çilesi.Kızlar hiç düşündünüz mü, erkekler bizden ne istiyor?

1) Bakımlı olmak
2) Espritüel olmak
3) Kültürlü olmak
4) Hamarat olmak
5) Maçlara karşı ilgi duymak
6) Arkadaşlarıyla anlaşmak

Ve bunların hepsini uygulamamızı istiyorlar. O da şöyle oluyor:


Ne kadar kötü günler geçirirsen geçir onun yanına yakışmalısın. Şıkır şıkır giyinmeli, makyaj yapmalı, etrafa "hoş" görünümünü vermelisin.
Ne kadar depresyonda olursan ol onu güldürmeli, espriler yapmalısın. Çünkü o seni iyileştirmek için elinden geleni yapmıştır. Artık onunla da ilgilenmelisin, yoksa sıkılır biliyorsun.
Yan yana geldiğinizde bilim/kültür, siyaset, güncel konulardan konuşmak ister. 5 dakika da olsa romantiklik beklemeyi, dedikodu yapmayı kesip onunla sohbet etmeni bekler.
Her ne kadar elit görünümünde olmanı istese de, -annesininki kadar olmasa da- ona pasta ve börek yapmanı ister. Her zaman dışarıda yiyecek değilsiniz ya!
90 dakikalığına cici kız modundan çıkıp birlikte maç izlemeyi, atılan gole sevinmeyi, yenilen gole küfür etmek ister.
Her zaman senin arkadaşlarınla takılacak değil ya, birazda sen onun arkadaşlarıyla takıl. Arkadaşları soğuk nevale olabilir ama çok iyi çocuklardır. Senin arkadaşların gibi yavşak değil!

"Ben kimlik değiştirmeye bayılırım", ".Ya bunları yapmakta ne var yeter ki düzenli ilişkim olsun" diyen kızlar, kızlarımız. İnanın yaşayınca hiç göründüğü gibi değil..

Peki biz erkeklerden neler bekliyoruz?

1) Her şeyin ortasını bulmalarını
2) Empatinin ne demek olduğunu öğrenmelerini..

Zor günlerimde bana destek olduğun için teşekkür ederim ama şimdi biraz yalnız bırakır mısın beni? Yaşadıklarımı sindirmem lazım, kendime gelmem lazım sen böyle başımda beklerken geriliyorum.
Parfümüne aşığım ama lütfen az sıkar mısın şunu? Yanında öksürmemek için zor tutuyorum kendimi.
Romantiklik mükemmel bir şey, bana söylediğin güzel sözler birer nimet ama arada sırada yaptığın zaman! Senden her zaman romantiklik bekleyen yok kasma yani...
Benimle sohbet etmek istediğini biliyorum ama inan bana futbolu sadece heyecanlı heyecanlı anlatışının tatlılığı için dinliyorum anladığım hiçbir şey yok. Ama istersen Buse ve Burak'ın neden ayrıldıklarını anlatabilirim?
Eğer annen kadar güzel börek yapamıyorsam git annenin böreklerini ye!
Siz iyi anlaşabilirsiniz fakat ben iki lafın belini kırmaktan aciz arkadaşlarınla iyi anlaşmak zorunda değilim. Suçu bende değil arkadaşlarında arar mısın?
Ayrıca bütün erkek arkadaşlarım yavşak değil. İyi niyetli ile yavşak arasındaki farkları gayet iyi biliyorum.
Beni boğmaz mısın?

***

Aslında bu ayrıntılara girdiğimiz için güzel aşk hikayeleri yerini kırık kalplere bırakıyor.
Oturup sözleşme hazırlayacak değiliz ya? Hayatı yaşamak yerine aramıza tabulardan duvarlar örüyoruz.

Asıl yapılması gerekenin "birbirimizi olduğumuz gibi kabul etmek" olduğunu unutuyoruz. Bu yüzden kimseye güvenemiyoruz, kırılıyoruz, hepsi aynı olacak sanıyoruz.

Unutmayalım..
3 yorum:

  1. Sevgiliden olmadığı bir karakter gibi davranmasını beklemek ayrı bir saçmalık tabi ama ilişki isteyen insanlar olarak öncelikle kendimize benzeyen insanlar bulmak isteriz. Kendim için örnek veriyorum; Futboldan nefret ederim futbol hastası kızlarda ölümüne itici gelir bana. Oturduğum zaman müzik siyaset felsefe din veya film gibi muhabbetleri konuşabilmek isterim. Onunla konuşmayı özlemek isterim ve benim ona kuracağım empatinin aynısını ondan beklerim. Ideal sevgiliden tek beklediğim budur ve çoğunluğun beklediği budur kendisine benzeyen insanlar bulabilmek. Bana kalırsa zıt karakterler birbirini tamamlar sözü saçmalıktan ibaret... neyse gelgelelim doğru insanlara rastlayamadığımızdan ötürü hep sonu hüsranla biter.. (bu da bi celiski gerçi... bu konu hakkında bende bi deneme yazmalıyım...)

    YanıtlaSil

Ne düşünüyorsan..