28 Eylül 2013 Cumartesi

Okula dönüş.. Dedikodu yapma!!

3 aylık aradan sonra okullar 25 milyon 429 bin 670 öğrenci için ders zili çaldı. İstatistik önemli.
Lise öğrencileri olarak genel olarak dikkat ettiğimiz şeylerin başında, kim nasıl evrim geçirmiş ve 9. sınıflar yer alır.
9. sınıflar...
Bu okul 82 yıllık tarihinde böyle 9. sınıf görmüş müdür acaba çok merak ediyorum. Saçları, başları, tokaları, formayı giyiş şekilleri, formanın altına/üstüne giydikleri şeyler... Gördükçe "çok şükür Allah'ım" diyorum. Tamam ben de 9. sınıftayken ne yapacağımı bilmezdim aşırı derecede salak durumuna düştüm bu yüzden. Ama hayır bu kadar asla olamaz. Olmamıştır valla, olmuş mu yoksa yok yok olmamış tamam.


Lise1'in ilk günü 8. sınıfta okula nasıl gidiyorsam öyle geldim. Saçım açık, bilek çorap, beyaz spor ayakkabısı. Müdür bey çok sağ olsun bu kız okula yeni geldi, daha okulun ilk günü demeden koridorun ortasında azarladı beni. Neye uğradığımı şaşırdım. Etek boyumuza sürekli laf ediyorlardı, kılık kıyafet, ayakkabı ot bok bırakmadan azarlıyorlardı. Eteğimize dudak büzüp bizi süzen hocaların şimdiki 9'lara hiç sesleri çıkmıyor. Hatta hiç çıkmıyor ki kız okula serbest kıyafetle gelebileceğini sanıyor.

Devamsızlık 10 gün, geçme notu 50 oldu. İyi ki olmuş ha iyi ki. Sınıfa geçen her hoca "Yeni müfredattan haberiniz vardır umarım" var amk var sen götünü devirip uyurken biz bunun stresinden #MebiKınıyoruz, MebiYıkınYerineAVMYapın diye tagler oluşturduk. Daha gelmiş "Haberiniz var mı?" diyor göt.


***

Dedikodu yapmak çok eğlenceli bir şey gerçekten. 2-3 kız toplanır toplanmaz yaptığımız tek şey dedikodu. Bazı tipler var bütün dedikoduları dinleyip dinleyip "öüyff başkalarının hayatı beni ilgilendirmiyor, boş muhabbetlere gerek yok" diyor. Bunları bir eve tıkıp ağzına kürekle vuracaksın tek tek.


Dedikodu yapmak iyi, güzel, hoş ama dedikodu yaparken yanında kimlerin olduğuna dikkat etmek, özellikle gaza gelmemek çok önemli bir şey.Mesela geçen yıl;


Edebiyat dersinde çok sıkılmıştık, en ön sırada oturduğumuz içinde koridorda geleni geçeni izliyorduk. Bizim çapraz sınıf boştu. Sonra bir anda kankamın eski sevgilisinin kız arkadaşı ve çocuk boş sınıfa girdiler. Bizle birlikte arkamızda oturanlar bir de yan sıradakiler gördü. Herkes birbirine bakıyor falan teneffüs zilinin çalmasına yakın sınıftan çıktılar, kızın saçı bize dağınık geldi. Önce sınıfta bunun tartışmasını yaptık. Öyle bir gaza geldik ki milletin her açığını twitterdan yayan Erol Köse gibi herkese gittik söyledik. Ama twitterdan değil tabii. Koridorda kimi gördüysek anlattık gördüklerimizi var ya o an kendimi beynimi kaybetmiş gibi hissettim. 10 dakikalık teneffüsün 5 dakikasında yaydık kalan 5 dakikada herkes bu olayı konuşuyordu. Sonra kızın arkadaşları geldi "Nabıyonuz lan siz" falan dediler. Çıkışta kızla, arkadaşları birlikte geldiler. Kız "ya niye böyle yaptınız ya, biz bir şey yapmadık ya" falan dedi kızın arkadaşları daha beter çıktı ama ha kavgaya kızdan daha meyilliler. Zaten orada bir kavga çıksaydı olay rehberliğe gidecekti oradan velilere. Kızda bundan tırstı galiba anlaştık olayı daha fazla büyütmeden kapattık.
Diğer gün tabii ben nasıl vicdan azabı çekiyorum ki bence vicdan azabından ölmeyi de hak etmiştim. Aynısını bana yapsalardı sanırım yerin dibine girerdim, bir sürü ağlardım. Kankam da aynı şeyleri düşünmüş olacak ki gittik kızdan özür diledik o da sağ olsun affetti yani. Dedikodu yaydıktan sonra vicdan azabı çekip ölen ilk geri zekalı olabilirdim.

Yani demem  o ki gaza gelmeyin İpragaz'a gelin arkadaşlar. Biz şanslıydık ucuz yırttık ama insan her zaman bu kadar şanslı olmuyor tabii dayağı yer oturursunuz benden söylemesi...

1 yorum:

Ne düşünüyorsan..